תמר זהבי פסיכולוגית קלינית מומחית

054-2885505

גישות וכלים

טיפול פסיכולוגי כולל מגוון של גישות, שיטות וכלים, כמו גם אמונות והשקפות חיים המייחדות את המטפל. מטרת הטיפול הפסיכולוגי היא לסייע לאנשים הסובלים מקשיים רגשיים, לחקור, להבין ולשנות את דרכיהם כדי שיוכלו לחיות חיים מלאים ומספקים יותר.
פסיכולוגים דינאמיים מאמינים ששינוי נפשי מתאפשר רק בתהליך טיפולי מעמיק של חקירת הלא מודע והקניית תובנות שקושרות את התנהגויותינו כיום לעבר, בין היתר גם באמצעות חקירת הקשר המתהווה בין המטפל למטופל.
אחרים, ביניהם פסיכולוגים קוגניטיביים התנהגותיים, מאמינים שלא תמיד הכרחי לחקור את הגורמים שהביאו לקשיים כיום, אלא לעיתים נכון ומועיל יותר להתמקד בלמידה של דרכי התמודדות חדשות.
להצלחת הטיפול חשוב, לא פחות מהבחירה בגישה הטיפולית המתאימה, למצוא פסיכולוג שאתם נותנים בו אמון ומרגישים איתו בנוח.
בעבודתי אני משלבת את שתי הגישות המרכזיות כיום בתחום הטיפול הנפשי (הגישה הפסיכודינאמית והגישה הקוגניטיבית התנהגותית), כמו גם מגוון כלים טיפוליים המאפשרים לכל אחד למצוא דרך ביטוי הייחודית לו.

גישות טיפוליות

טיפול פסיכודינאמי

שם כולל לכמה זרמים בפסיכולוגיה, שהתפתחו משיטת הטיפול של זיגמונד פרויד, היא "הפסיכואנליזה". גישה זו מדגישה את החשיבות של תובנה ומודעות לכוחות הלא-מודעים המשפיעים עלינו. התהליך הטיפולי חושף תכנים לא-מודעים, בעוד המטפל מנתח ומפרש את המילים וההתנהגויות של המטופל.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT

(Cognitive Behavioral Therapy) הטיפול מניח שהפרעות נפשיות אינן מחלות, אלא דפוסי התנהגות נלמדים ושמקורן של הפרעות רגשיות הוא בפרשנויות, באמונות ובדפוסי חשיבה לקויים.
מטרת הטיפול היא שינוי דפוסי ההתנהגות ומאגר התגובות של המטופל, תוך שימוש בשיטות הקשורות ללמידה, התמקדות בזיהוי דפוסי חשיבה לא יעילים והקניית דפוסים יעילים במקומם.

כלים טיפוליים

פסיכודרמה

פסיכודרמה - אחת משיטות הטיפול בהבעה, יצירה ומשחק. השיטה מבוססת על ההנחה שבכולנו כוח ספונטני ליצור, לשנות ולהמציא תגובה הולמת למצב חדש ותגובה חדשה למצב מוכר. הטיפול משלב משחקי תפקידים, חיפוש חלופות והתנסות בעמדות חדשות, סימולציות וחשיפות לאפשרויות פעולה נוספות.

קלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים - הקלפים מאפשרים עבודה בכל רמות התודעה והרגש. הם מעלים אמונות ומחשבות שליליות מודחקות אל המודע, מסייעים לפתח תקשורת, קשב ויכולת ביטוי ומקדמים את התהליך הטיפולי תוך התנסות במשחק וחוויה ייחודית.

דמיון מודרך

דמיון מודרך - הוא שילוב של טכניקות הירגעות והרפיה. השיטה משתמשת בדמיון כדי להעלות מחשבות לא מודעות באופן אסוציאטיבי וכדי לתרגל את שליטת המוח על תפקודים גופניים ונפשיים.

EMDR

EMDR (ראשי תיבות של - Eye Movement Desensitization and Reprocessing) - הקהית זיכרונות ועיבודם מחדש באמצעות תנועות עיניים, היא שיטה פסיכותרפויטית לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD) ובבעיות נפשיות אחרות. בתהליך הטיפול נעשה שימוש בתנועת עיניים הדומה לזו המתרחשת באופן טבעי בשינה. ניתן להיעזר ב-EMDR לשם התמודדות עם מגוון חרדות ומצבים מעוררי חרדה, כמו גם לשם עידוד יצירתיות, פתרון בעיות והשגת יעדים, חיזוק הערכה עצמית והעצמה.

שיטת האימגו

שיטת האימגו (אימגו-הדימוי המופנם), הנהוגה כיום בטיפול זוגי, מלמדת את בני הזוג להיות מאמני הזוגיות של עצמם. הנחת המוצא היא שיצירת המרחב הנחוץ לדיאלוג פתוח מותנית בהתפתחות אישית, שתושג רק על-ידי הקשבה אמפתית והיענות לצורכי האחר.

להתחיל צ׳אט
💬 אפשר לעזור?
שלום לך 👋
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן